Piątek, dnia 1 kwietnia 2022 r.
Piątek, dnia 21 stycznia 2022 r.
Obejrzyj nagranie z wydarzenia upowszechniającego
Piątek, dnia 6 listopada 2020 r.
Obejrzyj nagranie z wydarzenia upowszechniającego
Cztery lata temu Szkoła Prawa UCly, we współpracy z Administracyjnym Sądem Apelacyjnym w Lyonie i Izbą Adwokacką w Lyonie, zainicjowała innowacyjne podejście do eksperymentowania i stosowania prawa pod wpływem nowych technologii: Klinikę Forestingu Prawnego. Ta przyszłościowa klinika prawa, która ma na swoim koncie pewne sukcesy, przekonała władze europejskie, wygrała konkurs na projekty w ramach programu Erasmus+ Partnerstwa Strategiczne 2019 i stała się „TechLawClinics”. Do projektu chciały dołączyć cztery europejskie uniwersytety (Uniwersytet w Nijmegen (NL), Uniwersytet Łódzki (PL), Uniwersytet Krakowski (PL), Uniwersytet Orientalny w Piemoncie (IT)), a także 5 sądów, 7 kancelarii prawnych, 1 izba adwokacka i 4 firmy high-tech z 4 krajów uczestniczących w projekcie (Francja, Włochy, Holandia, Polska).
Głównym celem TechLawClinics jest opracowanie nowego podejścia pedagogicznego wykorzystującego prospektywne kliniki prawa integrujące próbne procesy sądowe i szkoły wiosenne w celu profesjonalizacji studentów prawa od stopnia licencjata i szkolenia ich do wyzwań prawnych i implikacji technologii cyfrowych (pojazdy autonomiczne, robotyzacja, sztuczna inteligencja, blockchain itp.). To doświadczenie edukacyjne posłuży również jako punkt wyjścia do generowania badań i rekomendacji prawnych w zakresie prawa i technologii.
Projekt ten będzie również oferował specjalistom i praktykom możliwość przetestowania aktualnego prawa w stosunkowo bliskim kontekście perspektywicznym oraz udziału w debacie na temat nowych technologii.